XVII MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL
Czwartek, 15 Grudzień 2016 00:00

Już po raz czwarty uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 wzięli udział w międzynarodowej akcji Amnesty International – Maraton Pisania Listów, mającej na celu pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tegoroczną, 17. odsłonę swojej akcji Amnesty International zaplanowała między 1 a 11 grudnia. W tym czasie w różnych miejscach na świecie pisano listy w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W Miejskim Zespole Szkół nr 3 przy ul. J. Słowackiego 2 rozpoczęcie Maratonu odbyło się 9 grudnia o godzinie 18:00. Listy pisaliśmy przez cała noc do 10 grudnia do 7 rano. Udało się nam napisać 1011. Natomiast przez cały tydzień od 5 do 9 grudnia uczniowie włączyli się w akcję, pisząc podczas godzin wychowawczych.

W całej Polsce powstało ok. 337 000 ręcznie pisanych listów i innych apeli (dane z 12.12.2016 r.), a pisano je w ok. 800 miejscach (na świecie napisano ok. 1 292 735 listów). Maraton Pisania Listów to jedno z największych wydarzeń w naszym kraju angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.