Projekt z chemii
Środa, 25 Marzec 2015 08:15

Paulina Nowicka, Kacper Kanikowski i Oskar Łeński, pod opieką p. Anny Chabiniak, realizowali Uczniowski Miniprojekt Badawczy pod hasłem: ,,Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest; decyduje dawka” (Paracelsus).

Składał się on z dwóch części: ankiety chemicznej i doświadczeń. W pierwszej uczniowie przygotowali ankietę, przeprowadzili ją, nagrali wywiady w trzech grupach wiekowych (dzieci, młodzież gimnazjalna i osoby dorosłe) i przeanalizowali wiadomości z dziedziny chemii. Pytania dotyczyły - m. in. - tego, czym są konserwanty, co to jest woda destylowana i do czego jej używamy lub co to jest korozja metali, jak jej zapobiegać. Druga część polegała na przygotowaniu i realizacji doświadczeń chemicznych: toksyczności związków chemicznych w żywności, wykrywaniu kwasu benzynowego oraz salicylowego i wykrywaniu obecności związków siarkowych w produktach owocowo-warzywnych.

Efekty całego projektu zostały przedstawione 20 marca 2015 r . we Wrocławiu w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie rywalizowali z dwunastoma drużynami, wśród których byli reprezentanci liceów i techników. Rywalizacja przebiegała dwuetapowo: najpierw prezentacja multimedialna dotycząca projektu, następnie obrona pracy, która składała się z trzech pytań ekspertów z dziedziny chemii i jednego pytania od publiczności. Niestety, nie udało się zakwalifikować do zwycięskiej trójki, ale w maju uczniowie wraz z opiekunką będą uczestniczyć w uroczystości wręczenia dyplomów potwierdzających uczestnictwo w tym ciekawym projekcie.

 

Realizujemy projekt

 

Szukaj

Odsłon : 506023

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

 Zapraszamy na nasz blog